SOĞANI MARKA YAPMAK

Bu yıl soğan üreticisinin yüzü gülmedi. Sezonda 25-35 kuruş arasında satılan soğan şehrin ekonomisini de olumsuz yönde etkiledi.

Yaklaşık 2 ay önce Tarım ve Kredi Kooperatifi’nin soğan ihraç etmek için çalışma yaptığını öğrenmiştim. Daha önce patates ihraç edilmiş ve fiyatı hareketlenmişti.

 

Soğan ekimi yapan bir arkadaşım bir tüccara 650 dekar soğan ektiğini ve depolarında 4 bin 500 soğan olduğunu hatırlattı. Şehrimizde soğan tüccarları ekim yapıyor ve piyasayı belirliyorlar. Küçük çiftçiler de ürünlerini yüksek fiyattan satmak için aylarca beklemek zorunda kalıyor. Türkiye soğan üretiminde ilk 5 ülke içerisinde yer alıyor. Yıllık üretim rakamı 2011 yılında yaklaşık 2 milyon 150 bin ton. 2012 yılında 1 milyon 750 bin ton, 2013 yılında ise TÜİK tahminine göre 1 milyon 900 bin ton civarında gerçekleşecek. Ülkemizde soğan tüketimi aylık 110 bin ton civarında Dünya’nın ikinci büyük soğan üreticisi Hindistan’da soğan fiyatlarının hükümet krizi çıkaracak kadar yükselmesi ve bölgede bize rakip olabilecek İran ve Mısır’da rekoltenin ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde gerçekleşmesi hasebiyle soğan ihtiyacı olan ülkelerin Türkiye dışında başka tedarik yapabilecekleri ülke bulunmuyor. Geçen yıl kasım ayında 18 bin 300 ton olan soğan ihracatı bu yıl artarak yaklaşık 22 bin 777 ton soğan olarak gerçekleşmiştir. Geçen yıl Eylül, Ekim ve Kasım aylarında 26 bin 777 ton soğan ihracatı olurken bu yıl aynı dönemde yaklaşık yüzde 30 artışla 34 bin 522 ton soğan ihracatı artarak devam etti. Şehrimizden soğanlar Bulgaristan’a gitmeye başladı. Birçok soğan üreticisi daha ekmeden soğanını hayali satıyor. İşçi çavuşluğu yapanlar tüccarlara aracılık yapıyorlar. Soğan ekimine kota getirilmesi ve küçük çiftçinin korunması gerekiyor. Saklama şartları uygun olmadığı için özellikle kış aylarında çok fire vermektedir. Küçük çaplı soğan üreticileri köylerinde alımların herkesten yapılması gerektiğini sürekli hatırlatıyorlar. GELECEĞİN SORUNU TRAFİK Şehrimiz sürekli göç alıyor. Şehir merkezini değiştirmek zor… Her geçen yıl araç sayısı da artıyor. 2011 yılında 27 bin 679, 2012 yılında 28, 762 ve 2013’te 30 bin 200’e yaklaştı. Bu rakam sadece Polatlı’dan alınan plakalara ait. En az 15 bin de farklı illerden alınan araçlar var. 2015 yılında şehrimizde 50 bin araç olacak. İstiklal Gazetesinin internet sitesinde Polatlı’nın en büyük sorunu nedir sorusuna yüzde 37 trafik-araç parkı, yüzde 28 su arıtma ve yüzde 21 de spor-sosyal yaşan cevabı vermiş. Yerel iktidara talip olanların özellikle trafik sorununa çözüm üretmeleri gerekir. 10 yıl sonrasında büyük şehirlerde yaşanan araç kuraklarını görmek istemiyorsak toplu taşımaya önem vermeliyiz. HOŞGELDİN Bilge Deniz Polatlı basınına geri döndü ve İstiklal Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Kendisine hoş geldin diyor ve başarılar diliyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !