MADENİ MEDENİYET

Mart 2014’te yapılacak yerel seçimler için siyasi partiler adaylarını belirlemeye başladılar. MHP’den Mürsel Yıldızkaya, CHP’den Tufan Bural, Saadet Partisi’nden İrfan Aytek’in adaylıkları kesinleşti. Ak Parti’de birkaç hafta içinde adayını belirleyip, çalışmalarına başlayacaktır.

Şehirleri güzelleştiren yaşayanlardır. Madeni medeniyetleri tercih eden şehirlerde huzur yoktur. 10 yıl önce BBP belediye Başkan adayı Veteriner Serkan Koyuncu Şehitlik’in siluetinin yüksek yapılar nedeniyle bozulduğunu söylediğinde sadece oy veren 300 kişi ciddiye almıştı. Geçenlerde başbakanımız İstanbul’da aynı sorundan bahsediyor ve alkışlanıyordu.

 

Yaptığı binalarda kuşları düşünen ataların torunları olarak havuzları otoparkla dolduruyoruz. Yapılanlara baktığımızda kimin daha medeni olduğunu fark edemiyoruz. İç Anadolu Bölgesi'nde yaşıyoruz. Kış aylarında hava sıcaklığı bugünlerde olduğu gibi eksi 15'lere düşüyor. Fatih mahallesinde binalar yeni yapıldı. Herkes çok yaktıkları halde ısınamamaktan şikâyetçi. 125 ile 175 bin lira arasında daireye para veriyorsunuz ve ısınamıyorsunuz veya 10 katlı çok lüks binada oturuyorsunuz ve çelik kapılı evinizi sürekli hırsızlar ziyaret ediyor. 7 Aralık akşamı yağan kar nedeniyle Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı yüksekokulun bulunduğu tepeyle Mehmet Akif Mahallesi’ndeki TOKİ’ye birçok araç çıkamadı. Biraz rüzgâr estiğinde elektriklerin ya voltajı düşüyor ya da kesiliyor. Binlerce lira verdiğiniz elektronik aletleriniz bozuluyor. İşyerim Atatürk Caddesi'nde ve kaymakamlık binasının karşısında. Buzlanma nedeniyle öğleye kadar 3 trafik kazası meydana geldi. Yıllarca Almanya'da çalışan ve emekli olan Ömer Atakan amcamız dükkânının önündeki kaldırımı temizlemeyen esnafa kızıyor. Almanya'da böyle bir şeyin olamayacağını söylüyor. Japonya'dan arkadaşım Tanju Vural, orada okul binaları yapılmadan önce spor salonlarının, bahçesinin ve sosyal tesislerinin planlandığını vurguluyor. Kazakistan'da büyüyen arkadaşım Kalman Koçyiğit, Çarşı Camii meydanına serilen halılar için "Böyle salaklıklar Kazakistan'da yapılır zannediyordum" notu düşmüş. Su baskınlarından şikâyet edip, yeraltına bodrum katlara ruhsat veriyoruz. Çocukluğumuzda köyümüze ev yaparken önce SU BASMANI çıkılırdı. Maket Belediyeciliği başladıktan sonra şehirlerde yaşayanların gözleri boyanmaya ve kandırılmaya başlandı. Vaatlerinizi maketleştirip, oy istiyorsunuz ve 5 yıl sonra gerçeğini bırakın, maketini bile veremiyorsunuz. Boklu dere'de oynayan çocuğun isteği çocuk parkıdır. Evine ekmek götüremeyen birisi içinse belediyenin getireceği yemek daha önemlidir. Belediye Başkan adayları her kesimin ihtiyaçlarına göre proje üretiyorlar. Şehrimizde onlarca mühendis var. İşlerimiz yürüsün diye yerel yönetimin uygulamalarıyla ilgili hiçbir değerlendirme yapmıyorlar. Gelecek kaygısıyla iktidar partisinden belediye meclis üyesi aday adaylığı başvurusunda bulunmalarını doğal karşılıyorum. Başarılı belediyelerin çalışmaları birbirlerine çok yakın. Çevre, engelliler, sosyal yaşam, eğitim, spor ve turizm konularında çalışma yaparak ekonomiyi canlandırmışlar. Polatlı'da da medeniyet, fikir, insan, cemiyet, siyaset, sanat ve belediyecilikle şehrin bağlantılarını da konuşabilecek adayları bekliyorum. İnşallah beklentim boşa çıkmaz. NOT: Geçen hafta İstiklal Gazetesi'nin internet sitesi, okunma rekorları kırdı. Cumartesi 2054, pazar 1.959, pazartesi 1.510, salı 1.956, çarşamba 2.330 ve perşembe günü 1.599 kişi ziyaret etmiş. Gazeteyi hazırlayan ekibi kutluyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !